Shia.az SonUmidTv media
sitename

 

Destemaz ve ya qüsl vasitesile:

 1. Orqanizmde toplanan elektronlar kenarlaşdırılır ve onun verdiyi gerginlik yox edilir.

 2. Ümumi qan dövranında olan qüsurlar aradan qaldırılır ve "qocalma” prosesi yavaşıyır.

 3. Orqanizmin mühafize sisteminin esasını teşkil edenlimfa dövranı en yüksek seviyyede fealiyyet gösterir.

 İndi ise bunları bir-bir nezerden keçirek.

 1. Statik elektrik balansı

 Sağlam orqanizmin esas quruluşu statik elektrik balansı ile sıx bağlıdır. Havadakı elektrikden plastik geyimlere ve mebellere qeder bir çox amiller orqanizmdeki statik elektrik balansını pozaraq cidd problemlere yol açır. Avtomobilden düşende ve ya kreslodan qalxanda bir növ canlı kondensator kimi artıq elektronlarla yüklenirsiniz. Bu hallar sizde esebilikden tutmuş üzünüzün qırışmasına qeder bir çox narahatlıqlara ve bunlarla yanaşı bir çox psixomatik xesteliklere sebeb olur. Bu qeyd etdiklerimizin yegane çaresi ise destemaz ve qüsldür. Bu yolla artıq elektronlardan xilas olan bir çox insanın uşaq üzü kimi teze ve nurlu simaya malik olduğunu bu gün heç kim inkar edebilmir. Su olmayanda torpaqla alınan teyemmüm de destemazın sağlamlıq baxımından verdiyi faydanı temin etmek üçün kifayetdir.

 Bu gün destemazın möcüzevi cehetlerinden xebersiz olanlar orqanizmlerindeki elektrostatik tarazlıq pozuntularını aradan qaldırmaq üçün bedenlerinin apopunktura üsülu ile delik deşik edirler.

 2. Böyük qan dövranı.

 Qan dövranı ürekden toxumalara, toxumalardan da üreye doğru olmaqla ikiterefli bir axın sistemidir. Bu axın esasen toxumalarda tükden nazik damarlar vasitesile hereket edir. Bu nazik damar sistemi öz daxili hissesinde hezm edilmeyen qida artıqları ucbatından ve diger müxtelif sebebler üzünden daralır ve toxumalar qidalana bilmir. Halbuki sağlam bir orqanizmde hemin damarlar rezin kimi elastik olmalı ve daralmamalıdır.

 Bes destemaz bunu nece temin edecek?

 Destemaz ve ya qüsl aldığımız zaman derimize deyen müxtelif heraretdeki su kapilyarların bir dalğalanma neticesinde açılıb-bağlanmasını, egervarsa, tıxanmağa başlayan damarların açılmasını temin edir. Orqanizmin toxumalarında toplanan artıq maddeler esas qan dövranına keçir ve belelikle de toxumalardakı gümrahlıq orqanizme sirayet edir.

 Artıq madde toplanması prosesi orqanizmin en çox el, ayaq ve üz nahiyyesindeki qan dövranlarında baş verir. Melum olduğu kimi, destemazda elle toxunulan esas yerler de ele bu nahiyelerdir.

 3. Limfa dövranı.

 İnsan orqanizminin esas mühafize sistemi ağ qan (leykositler) dövranı neticesinde mövcuddur. Bu dövranda esas rol oynayan kapilyarlar limfosit adlı ağ qan hüceyrelerini toxumaların en son nöqtelerine qeder daşıyır. Egerorqanizmin her hansı bir yerinde mikrob, yad madde ve ya xüsusen de xerçeng hüceyresi varsa, bu "kiçik döyüşçüler” daşıdıqları güclü zeherlerle onları mehv edirler. Xerçeng xesteliyine ve ya mikroblu xesteliklere tutulmaq hemin müdafie sisteminin müeyyen bir yerde zeiflemesine işaredir.

 Çox istiqametli ve qarışıq sistem olan limfa dövranında kapilyarların yaxşı fealiyyet göstermesi esas şertlerden biridir. Destemaz ve qüsl bu menada ağlasığmaz bir nemet demekdir.

 Destemaz zamanı ellerin yuyulması ve ayaqların mesh edilesi orqanizmin merkezinden uzaqda yerleşen bu nöqtelerdeki kapilyarların dövretme süretini artırır. Hem de limfa sisteminin en mühüm zonaları olan üz, boğaz ve burunun yuyulması bu sisteme bir masaj tesiri gösterib onu qüvvetlendirir.

 Destemazı emr eden "Maide” suresinin 6-cı ayesinde bele buyrulur:

 Ey iman getirenler! Namaza durduğunuz zaman üzünüzü ve dirseklerle birlikde (dirseklerden ve ya dirseklere qeder) ellerinizi yuyun. (Yaş elinizle) başınızı ve her iki bende (oynağa) qeder ayaqlarınızı mesh edin...”

 Bundan sonra ayede teyemmümden behs edilir, son hissede ise destemazın ne üçün ferz kimi emr olunması bele izah edilir:

 "Allah sizi çetinliye salmaq istemez, lakin O, sizi pak, temiz etmek ve size olan nemetini tamamlamaq (artırmaq) ister ki, belke şükr edesiniz!”

 Bu ayede bildirilen "nemetini tamamlamaq (artırmaq)” ifadesini müasir tibb hele yenice derk etmete başlayıb. Beli, destemaz almaqla bura qeder behs etdiyimiz tibbi möcüzeler reallaşır ve Allah-Tealanın verdiyi sağlamlıq kimi nemet tamamlanır.

www.ehlibeyt.info @SonUmidTv

Veb-saytın materiallarından istifadə zamanı istinad zəruridir!!!

Müəllif
Betul
Geri
Həmçinin baxın
Daha çox oxumaq istəyirsən? )))